Corona Virüs ve Önemli Noktaları (#EvdeKal)

Corona Virüs ve Önemli Noktaları (#EvdeKal)

Dünya üzerinde hayatı durma noktasına getiren Corona Virüs salgını ülkemizde de yayılmaya devam ediyor. Spor ‘un tamamen sona erdiği bu dönemde neler olacağı herkes için merak konusu. Peki nedir bu Corona Virüs? Salgın daha da büyüyecek mi? Hayat ne zaman normale dönecek? Bu ve benzeri Corona Virüs ile alakalı tüm sorularınızın cevabınızı yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Detaylara geçmeden önce…

Başta Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca olmak üzere bu noktada canla başla çalışan tüm sağlık personelimize Allah ‘tan güç ve kuvvet temenni ediyoruz. Çok büyük bir yükün altında olmalarına rağmen en başından bugüne kadar bu süreci çok iyi yönettiklerini görüyor ve kendileriyle iftihar ediyoruz. Allah ‘ın izniyle bu zor günleri yine bize yakışır bir şekilde atlatmış olacağız. Ancak bu noktada onların çalışmaları yetmez, bizlerin de üzerine düşen görevleri eksiksiz olarak yapmamız gerekiyor.Corona Virüs Nedir? (COVID-19)

Özellikle hayvanlar arasında çok yaygın olan bir virüs ailesi olmasına rağmen çeşitli alt grupları insanlarda da görülebilmektedir. Ancak tanısı henüz konulmamış bir çok çeşidi bulunmaktadır, bazı durumlarda ise mutasyona uğrayarak hayvanlardan insana da bulaşabilmesi mümkündür. Genelde soğuk algınlığına sebep olan bu virüsler, zaman zaman daha güçlü bir şekilde karşımıza çıkar ve salgın haline gelmesi durumunda ise çok ölümlü sonuçlara neden olabilir. İşte Çin ‘in Vuhan şehrinde karşımıza çıkan COVID-19 yani yeni tip Corona Virüsü de bunlardan birisidir.

Corona Virüs Belirtileri Nelerdir? (Adım Adım)

Yüksek Ateş : İnatçı ve yükselen ateş. Alt sınır 38.3 olarak kabul görmüştür. Bu durum hastalığın ilk evresidir. Vücudunuz virüs ile savaşmak için savunmaya geçer ve bu da ateşinizin yükselmesine neden olur.

Kuru ya da Balgamlı Öksürük : Ateş ile birlikte gelen kuru ya da balgamlı öksürük belirtilerin ikinci aşamasını oluşturur.

Nefes Darlığı : İlk iki adımın ilerlemesiyle birlikte geçmek bilmeyen bir nefes darlığı belirir. Özellikle uyku vakitlerinde bu durum nefes alınamayacak duruma gelir.

* Bu 3 adım çok ama çok önemlidir. Bunların dışında ise;

Boğaz ve baş ağrısı, kusma ve mide bulantısı gibi eylemler de gerçekleşebilmektedir. Corona Virüs yani COVID-19 kökeni bakımından soğuk algınlığına benzer ve maruz kalan kişiye grip olmuş hissiyati verir. Ancak gerçek böyle değildir. Bu bir nevi işin kamuflajı diyebiliriz.

Neden Yaşlılar Ölüyor? Farklı Yaş Gruplarında Etkisi Nedir?

Corona Virüs vücudumuzu ele geçirmeden önce, kuluçkada kalır ve bu dönemde ufak ufak hücrelerimize yayılmaya başlar. Genç yaş gruplarında metabolizma bunu fark ettiğinde bir savaşa girer ve çok fazla ileriye gitmeden kendi mücadelesi ile yenmeye çalışır. Yaşlılarda ise bu durum biraz daha farklıdır. Çünkü metabolizma sistemi daha yavaştır ve her şeyden önemlisi yetersiz kalmaktadır. Bu da virüsün güçlenip, ilerlemesine neden olur.

Ancak genç olmak demek, virüsten tamamen arındığımız anlamına da gelmiyor. Çünkü aynı bizler gibi virüslerin de mutasyon süreçleri bulunuyor. Bugün çok fazla etkisi olmaması, yarın da olmayacağı anlamına gelmiyor. Ayrıca bize bulaşan bir virüs, bizi taşıyıcı olarak kullanarak anne ve babalarımıza ulaşabiliyor. Bu nedenle çok ama çok dikkatli olmalıyız, aynı özverinin çok daha fazlasını kendimiz de göstermeliyiz.

Bu Virüsten Korunmak Mümkün mü? Neler Yapmalıyız?

Peygamber Efendimizin buyurduğu gibi; “Temizlik İmandandır..” Her şeyin başı hijyen. Bu virüs ile savaşırken bu hijyeni biraz daha geniş tutmak en başta yapmamız gereken adımlardan biridir. Diğer noktalar ise;

#EvdeKal : Maalesef ilk vaka ile birlikte yayılma süreci başlamış oldu, bu nedenle kişisel hijyen artık yetersiz kalıyor. Bu nedenle zaruri ihtiyaçlar haricinde dışarı ile temasımızı kesmemiz gerekiyor.

Maske ve Eldiven : Kapımızdan dışarı çıktığımız andan itibaren Eldiven, kapalı ve kalabalık ortamlarda ise Maske takmaya özen göstermeliyiz. Bunu yaparken ise eldiven ve maskelerimizi evimize girerken atmayı unutmamalıyız.

Dezenfektan Kullanımı : Sadece tıbbi dezenfektanlar değil, kolonya ve sabun gibi temizlik araçları da kısa vadede oldukça etkili birer silahtır. Özellikle dışarı ile temaslarımızdan sonra kesinlikle ellerimizi dirseklerimize kadar yıkamalı ya da en kötü kolonya ile mikroplardan arındırmalıyız.

Son olarak..

Uyarılara Dikkat Etmeliyiz!

Özellikle Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ‘nın yaptığı uyarılara kulak asmalıyız. Unutmayın ki; böyle bir durumu kimse istemez. Çünkü bu durum, hem maddi hem de manevi olarak çok yorucu bir süreç. Bu nedenle bunlara rağmen, bizlere bazı uyarılar yapılıyorsa, bunun haklı nedenleri vardır. Özellikle yaşlılarımızı korumalıyız. Onları korumak demek, evden çıkarmamak demek değildir. Gerekirse bizler de annelerimiz, babalarımız için evlerimizden çıkmamalıyız. Onlar için kendimize özen göstermeli, çok ama çok dikkatli olmalıyız. Bazı önlemleri alırken; “Bana dokunmayan yılın bin yaşasın” demek yerine, hep birlikte bu sorumluluğu alarak, ülke olarak fedakarlıktan kaçmamalıyız. Bizler de sizleri Corona Virüs (COVID-19) hakkında bilgilendirmeye devam edeceğiz.önceki 24 Mart 2020 | İY / MS İddaa Kuponu
sonraki 25 Mart 2020 | Banko İddaa Kuponu

Neden Biz?

TAHMİNİZM
Tahminizm Uzman

Yatan kuponlardan sıkıldınız mı? Kaybettiğiniz paralar, kazandıklarınızdan fazla mı? Bir türlü şans size gülmüyor mu? O halde kazancınızı şansa bırakmayın! Uzman ekibimizin %100 analize dayalı banko ve sürpriz iddaa tahminleri, günlük maç analizleri ve yüksek oranlı iddaa kuponları ile siz de kazanmaya başlayın.


39 Yorum

 1. demirkol38
  17 Kasım 2021 Cevap Ver

  Kuru ya da Balgamlı Öksürük : Ateş ile birlikte gelen kuru ya da balgamlı öksürük belirtilerin ikinci aşamasını oluşturur. artık böyle bişi yok.

 2. burak74
  19 Ekim 2021 Cevap Ver

  Yüksek Ateş : İnatçı ve yükselen ateş. Alt sınır 38.3 olarak kabul görmüştür. Bu durum hastalığın ilk evresidir. Vücudunuz virüs ile savaşmak için savunmaya geçer ve bu da ateşinizin yükselmesine neden olur. gram ateş olmadan 2 hafta çektim abi ben.

 3. evren87
  23 Ağustos 2021 Cevap Ver

  bizim ülke yine coştu ha 200 – 200 ölmeye başladık

 4. mertkan26
  24 Haziran 2021 Cevap Ver

  bu ara delta veryantıda çıkmıl sanırım bu virüs dalgası hiçbir zaman bitmeyecek

 5. ferdi1905
  20 Nisan 2021 Cevap Ver

  günde 350 kişi ölmeye başladı tr de vallahi durum vahim

Sayfa«1234

Yorum Yap