Spor Dünyasının Koronavirüs Raporu (#EvdeHayatVar)

Spor Dünyasının Koronavirüs Raporu (#EvdeHayatVar)

Tarihin gelmiş geçmiş en hızlı salgını olarak kabul edilen COVID-19, çok kısa sürede 200 ‘ün üzerinde ülkede ve milyonlarca insanda görüldü ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak kabul edildi. Peki bu virüsün spora etkisi ne oldu? Ligler ne zaman başlayacak? Takımlar zararını karşılayabilecek mi? Bu ve buna benzer Corona Virüs ‘ün spor ayağını ilgilendiren tüm sorularınızın cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Başlamadan önce..

Genelde İddaa ile alakalı detaylı blog yazılarına yer verdiğimiz bu bölümde, son zamanlarda Koronavirüs paylaşımları yaptığımızın farkındayız. Bunu da zaten bir önceki yazımızda belirtmiştik. Bu konuda ne kadar çok insanı bilinçlendirebilirsek, o kadar insanımızı kurtarabileceğimizi düşünüyoruz. İşte tam olarak bu nedenle içinde bulunduğumuz olağanüstü durum sona erene kadar COVID-19 paylaşımlarımıza devam edeceğiz. Son yazımızda Corona Virüs ‘ün ne olduğunu, nasıl bulaştığını, belirtilerini ve nasıl korunmamız gerektiğini sizlere anlatmıştık. Bugün ise spor dünyasında ne olup, bittiğini kaleme aldık.

* Koronavirüs Nedir? COVID-19 ile alakalı detaylı bilgi almak için “Corona Virüs ve Önemli Noktaları (#EvdeKal)” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.Hangi Ligler Ertelendi? Devam Eden Ligler Var mı? Futbol Dışında Hangi Spor Dalları Etkilendi?

Sadece futbol gözüyle bakmanız çok yanlış olacaktır. Spor olarak kabul edilen tüm aktif dallar ve ligler ertelendi. Bunların başında İspanya La Liga, İngiltere Premier Lig, İtalya Serie A, Fransa Lig 1, Almanya Bundesliga ve Türkiye Süper Lig gelmektedir. Ayrıca Milli Takımımızın da yer aldığı EURO2020 tam olarak 1 sene ileriye ötelendi.

Bildiğiniz üzere ülke federasyonları başta birkaç maçı seyircisiz oynatma yoluna gitti, ardından maç iptalleri geldi, son olarak ise ligler komple ertelenerek spor durma noktasına getirildi. Virüs ‘e en son yakalanan ülkelerden olan ülkemizde de, doğal olarak liglerin ertelenmesi de bu nedenle gecikti.

Belarus, Nikaragua ve Tacikistan ‘da ise şu an için ligler devam ediyor. Ayrıca henüz sezonu açılmayan Kuzey Avrupa Ligleri ‘nde de maçların başlama ihtimali olduğu varsayılıyor. Ayrıca Bölgesel Masa Tenisi turnuvaları da şu an için bültenimizde yer alıyor.

Peki Ligler Devam Edecek mi? Hayat Ne Zaman Normale Dönecek?

Birçok ülkenin Spor Federasyonu başta kısa vadeli ertelemeler yaptı. Önce Mart, sonra Nisan derken, Mayıs ve Haziran ayları için erteleme kararları alındı. Diğer yandan ise geçtiğimiz hafta UEFA ‘nın aldığı bir karar ile federasyonlara 2019-2020 sezonunun 3 Ağustos ‘a kadar bitirilmesi talimatı verildi. Şu an için bu imkansız görünse de, UEFA içinde bulunduğumuz sezonu bitirmenin planlarını yapıyor. Bu da açıkçası durma noktasına gelen sektör için küçükte olsa bir ilham kaynağı oldu. Eğer vaka sayılarında ciddi düşüş, ölümlerde de azalmalar olursa çok kısa sürede normal hayata dönüş olacaktır. Ama bunun için bu kırılmanın bir an önce gelmesi gerekiyor. Aksi takdirde sadece bu sezon değil, 2020-2021 sezonu da bu durumdan etkilenecektir.

Oyuncular Nasıl Antrenman Yapıyor? Takımlar Nasıl Çalışıyor?

Açıkçası İtalya gibi, İspanya gibi bu durumu çok ağır geçiren ülkelerde henüz Spor ‘un S ‘si konuşulmuyor. İnsanlar tam anlamıyla büyük bir endişe ve korku halindeler. Bu durumda ancak bireysel çalışmalar ile evlerde antrenmanlar yapılıyor. Bunun dışında takım halinde bir çalışma bu ülkelerde söz konusu bile değil.

Ancak Nisan başıyla birlikte hazırlıklara başlayan ve takım çalışmaları yapan takımlarda bulunuyor. Bayern Münih ‘de bunlardan birisi. Sosyal Mesafe kuralına uyarak tesislerinde çalışmalara başlamış durumdalar. Ülkemizde ise henüz bu mümkün değil. Tam aksine futbolcuların kilo aldıkları da sosyal medya paylaşımlarında görülüyor.

Sporcular Maaşlarını Almaya Devam Ediyor mu? Bunun Takımlara Zararı Nedir?

Tüm sporcular takımları ile anlaşmaları gereği, maaşlarını takır takır alıyorlar. Hatta bu noktada geçtiğimiz haftalarda Barcelona Kulübü maddi zorluk yaşamamak için oyuncularından maaşlarında indirime gitmeleri istemişti, ancak bu kabul edilmemişti. Aynı durum tüm kulüpler için geçerli. Çünkü gerek stat gelirleri, gerek forma satışları, maç öncesi ve sonrası yaşanılan gelişmeler ve aklınıza gelebilecek daha bir çok faktör direk olarak kulübe bir katkı sağlamaktadır. Şu anda ise hayat durmuş durumda, bunun yanında ise çok ciddi ve yüksek olan sporcu maaşları ise kulüpleri çok ciddi zora sokmaktadır. Bunu da zaten ilerleyen dönemde çok daha ciddi bir şekilde görmüş olacağız.

Şunu da unutmadan eklemek gerekir ki; daha kulüpleri sormadan maaşlarında indirime giden oyuncular da bulunuyor. Kötülerden bahsederken, bunların da altını çizmek gerekiyor. Zaten biz de indirime gidilmesinin en doğru karar olacağı yönünde hemfikiriz.

Son olarak..

UEFA ‘nın 3 Ağustos kararı şimdilik moral verse de, gerçekçi olmak gerekiyor. Eğer Nisan ve Mayıs aylarında bir toparlanma olmaz ise, ligler bu sezon için riske girecektir. Durum şu anda bir kaç ülke dışında yavaş yavaş kontrol altına alınıyor gibi, ülkemizde de sokağa çıkma yasağı gelmesi halinde ciddi düşüşler olacaktır. Diğer yandan ise Amerika ‘da bugün itibariyle 24 saatte 2Bin ‘in üzerinde insanın ölmesi herkesi fazlasıyla tedirgin etti. Dünyanın en gelişmiş ülkesi olarak görülen Amerika şu an için bu virüsle baş edemiyor.

Evde durmanın çok zor olduğunu biliyoruz, özlelikle çalışan kesimin çok büyük risk taşıdığının da farkındayız. Ancak hiç değilse aldığımız önlemler ile, bunu en aza indirmeyi başarmalıyız. Aksi takdirde sonumuz İtalya, İspanya ya da Amerika gibi olabilir. Bunu asla ve asla unutmamalıyız. Biz yine belirli periyotlar ile sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. #EvdeHayatVarönceki 9 Nisan 2020 | Banko İddaa Kuponu
sonraki Gorodeya - Dinamo Minsk İddaa Maç Tahmini (Rezerv Lig)

Neden Biz?

TAHMİNİZM
Tahminizm Uzman

Yatan kuponlardan sıkıldınız mı? Kaybettiğiniz paralar, kazandıklarınızdan fazla mı? Bir türlü şans size gülmüyor mu? O halde kazancınızı şansa bırakmayın! Uzman ekibimizin %100 analize dayalı banko ve sürpriz iddaa tahminleri, günlük maç analizleri ve yüksek oranlı iddaa kuponları ile siz de kazanmaya başlayın.


38 Yorum

 1. tezcan62
  17 Aralık 2021 Cevap Ver

  ingilterede valla patır kütür takımlar covid oldu yine

 2. serkan26
  17 Kasım 2021 Cevap Ver

  en son karadağ da covidli oyuncu oynatılmadığını gördüm yani hala devam ediyor diyebilirim

 3. cemil1903
  18 Ekim 2021 Cevap Ver

  Covid kalmadı.. İtalya gibi, İspanya gibi bu durumu çok ağır geçiren ülkelerde henüz Spor ‘un S ‘si konuşulmuyor. İnsanlar tam anlamıyla büyük bir endişe ve korku halindeler. Bu durumda ancak bireysel çalışmalar ile evlerde antrenmanlar yapılıyor. Bunun dışında takım halinde bir çalışma bu ülkelerde söz konusu bile değil.

 4. akin1987
  21 Ağustos 2021 Cevap Ver

  gördüğüm kadarıyla artık covid olan futbolcu kalmadı, o halde nasıl hala bizim ülkemizde çağ gibi yürüyor bu olay

 5. gokmen35
  25 Temmuz 2021 Cevap Ver

  nerden nereye.. Açıkçası İtalya gibi, İspanya gibi bu durumu çok ağır geçiren ülkelerde henüz Spor ‘un S ‘si konuşulmuyor. İnsanlar tam anlamıyla büyük bir endişe ve korku halindeler. Bu durumda ancak bireysel çalışmalar ile evlerde antrenmanlar yapılıyor. Bunun dışında takım halinde bir çalışma bu ülkelerde söz konusu bile değil. 🙂

 6. yagiz61
  27 Mayıs 2021 Cevap Ver

  kulüplerde hep 3 kağıt yapılmış test kitlerinde

Sayfa«1234

Yorum Yap